DAX pieaug, jo Vācijas uzņēmēju noskaņojums strauji uzlabojas: Vai tās ir krīzes beigas?

Piektdien Vācijas DAX indekss pieauga par 0.2%, ko veicināja pieaugošais investoru optimisms, jo Vācijas uzņēmēju noskaņojums pirmo reizi vairāku mēnešu laikā uzrādīja uzlabojumu, kā arī bija pozitīvi signāli no privātā sektora aktivitātes apsekojumiem.

Ifo uzņēmējdarbības klimata indekss, kas ir cieši uzraudzīts Vācijas ekonomiskās konfidences rādītājs, kura pamatā ir aptuveni 9000 uzņēmumu atbildes, oktobrī pieauga līdz 86,5 punktiem salīdzinājumā ar 85,4 punktiem septembrī, pārsniedzot tirgus gaidas par 85,6 punktiem un iezīmējot pirmo pieaugumu sešu mēnešu laikā.

Minhenē bāzētais Ifo Ekonomikas pētījumu institūts norādīja, ka Vācijas uzņēmēji pozitīvāk vērtē savu pašreizējo situāciju, lai gan piesardzība saglabājas attiecībā uz nākotnes perspektīvām. “Uzņēmumu noskaņojums Vācijā ir uzlabojies. Uzņēmumi bija apmierinātāki ar savu pašreizējo situāciju,” teica Ifo prezidents Klemenss Fuests. Viņš piebilda, ka “cerības bija gaišākas, taču tām bija raksturīga skepse. Vācijas ekonomika pagaidām ir apturējusi lejupslīdi.”

Vācijas ražošanas nozarē, kas šogad saskārās ar ievērojamām problēmām, parādījās stabilitātes mirklis, jo uzņēmumi kļuva nedaudz mazāk pesimistiski noskaņoti par nākotnes apstākļiem. Lai gan pieprasījums pēc pasūtījumiem joprojām ir vājš, un ražošanas jaudu noslodze samazinājās par 1,2 procentu punktiem līdz 76,5 %, ir mājieni, ka nozares lejupslīde, iespējams, ir apstājusies. Tomēr šis rādītājs joprojām ir ievērojami zemāks par ilgtermiņa vidējo rādītāju 83,4 %.

Savukārt pakalpojumu nozarē bija vērojami izšķirošāki uzlabojumi, un uzņēmējdarbības klimata indekss atgriezās pozitīvā teritorijā, īpaši loģistikas, tūrisma un IT nozarē.

Citās nozarēs situācija bija neviennozīmīga. Tirdzniecības nozarē noskaņojums nedaudz uzlabojās, lai gan apmierinātība ar pašreizējiem uzņēmējdarbības apstākļiem joprojām ir zema. Būvniecībā perspektīvas pasliktinājās, jo pieauga pesimisms, lai gan uzņēmumi pašreizējo situāciju vērtēja nedaudz pozitīvāk.

Ceturtdien publiskotie ātrie iepirkumu vadītāju indeksa (PMI) pārskati liecināja par straujāku nekā gaidīts izaugsmi Vācijas pakalpojumu sektorā un lēnāku aktivitātes sarukuma tempu apstrādes rūpniecībā oktobrī.

Tomēr kopējais PMI saliktais izlaides indekss joprojām sarūk, uzsverot pastāvīgo spiedienu uz Vācijas tautsaimniecību, t.sk. augstās enerģijas izmaksas, augošo Ķīnas konkurenci un darbaspēka trūkumu, kas ietekmē ražošanu.

“Pakalpojumu sektors ir atsācis pildīt savas visas tautsaimniecības stabilizācijas funkcijas,” atzīmēja Hamburgas komercbankas galvenais ekonomists Dr. Sīruss de la Rubija, piebilstot, ka šīs pārmaiņas varētu liecināt par “gaismu tuneļa galā” Vācijas apstrādes rūpniecībā.

Pēdējo divu sesiju laikā Vācijas akcijas piedzīvoja nelielu kāpumu, ceturtdien pieaugot par 0,3% un piektdien uzrādot līdzīgu pieaugumu.

Dienas laikā vislabāk veicās Daimler Truck Holding AG, kas pieauga par 3,9%, Siemens Energy AG, kas pieauga par 2,3%, un Puma SE, kas pieauga par 2,2%.

Tomēr DAX indekss šonedēļ ir samazinājies par 0,9 %, paliekot aptuveni 1 % zem sava nesenā visu laiku augstākā līmeņa – 19 675 punktu, kas tika sasniegts pagājušajā nedēļā.

Nākamnedēļ tirgus uzmanība tiks pievērsta svarīgākajiem uzņēmumu peļņas rādītājiem, jo 30. oktobrī Volkswagen AG publicēs ceturkšņa rezultātus.

Analītiķi prognozē peļņu 3,85 eiro par akciju un ieņēmumus aptuveni 75,6 miljardu eiro apmērā, kas ir ievērojami mazāk nekā 7,76 eiro par akciju un 78,85 miljardu eiro ieņēmumi, kas tika publicēti tajā pašā ceturksnī pagājušajā gadā. Volkswagen akcijas ir nokritušas par vairāk nekā 70 % salīdzinājumā ar 2021. gada maksimu

Leave a Comment